Pierwsza pomoc – niezbędna wiedza dla każdego!
11 grudnia 2017Coraz częściej spotykamy się z różnego rodzaju zagrożeniami. Ich skutkiem często jest uszczerbek na zdrowiu ludzki. Dlatego warto być przygotowanym na każdą okazję i znać podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy. Nagły stan zagrożenia życia może nastąpić w każdym, nieoczekiwanym momencie. Właściwe i szybko podjęte działania mogą uratować komuś życie. Dlatego tak ważna jest znajomość zasad wstępnej pomocy przedmedycznej. Dowiedz się jak wykonać wstępne badanie przedmedyczne oraz utrwal sobie co to jest resuscytacja i reanimacja.
Pierwszą czynnością ratowniczą jest ocena zdrowia poszkodowanego. Pierwsza pomoc Poznań jest bardzo ważna, bo może uratować komuś życie. Dlatego warto zaznajomić się najważniejszymi zasadami oceny wstępnego stanu poszkodowanego, które pozwolą określić, czy u poszkodowanego prawidłowo funkcjonują 3 podstawowe układy.
Zasady ceny wstępnego stanu poszkodowanego:
Badanie wstępne to badanie funkcji życiowych i szukanie oznak życia u poszkodowanego. Na początku wykonujemy czynności wstępne, czyli sprawdzamy, czy funkcje życiowe u poszkodowane są prawidłowe. Wykonujemy to w następujący sposób:
- sprawdzamy, czy poszkodowany jest przytomny, pozwala to określić prawidłowość dziania centralnego układu nerwowego,
- sprawdzamy, czy poszkodowany prawidłowo oddycha, pozwala to nam określić stan układu oddechowego,
- sprawdzamy, czy u poszkodowanego są widoczne oznaki krążenia, czyli czy jest wyczuwalne tętno. Pozwala to sprawdzić prace układu krążenia,
- dodatkowo sprawdzamy, czy źrenice reagują na światło, jeśli tak to świadczy to o prawidłowym dotlenieniu mózgu.
Wszystkie te czynności muszą być przeprowadzone w celu wyeliminowania Nagłego Stanu Zagrożenia Życia.
Resuscytacja a reanimacja – co to jest?
Nie jednemu z nas na pewno mylą się te dwa pojęcia. Nie tylko podobnie brzmią, ale dotyczą również tych samych zagadnień.
- Resuscytacja – czynności, w wyniku których przywracany jest oddech u poszkodowanego lub oddech i krążenie. Czas odgrywa bardzo ważną rolę, po 4 minutach od braku dostępu tlenu do mózgu pojawiają się nieodwracalne zmiany. Jest to podstawowe podtrzymanie życia.
- Reanimacja – postępowanie, które ma na celu przywracanie do życia poszkodowanego będącego w stanie śmierci klinicznej, kiedy nie nastąpiły jeszcze nieodwracalne zmiany w mózgu. Głównym zadaniem reanimacji jest prowadzenie sztucznego oddychania oraz jednoczesne uciskanie mostka. Reanimacja jest skuteczna wtedy, kiedy po przywróceniu choremu czynności serca i oddychania następuje powrót świadomości.
Udzielnie szybkiej pomocy może uratować życie niejednej osobie. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy coś złego może się wydarzyć, dlatego powinniśmy mieć świadomość jak udzielić pomocy. Z tego względu najlepszym rozwiązaniem są kursy pierwszej pomocy Poznań, które potrafią przygotować uczestnika co zrobić, kiedy znajdziemy się w sytuacji, w której ktoś potrzebuje pomocy.
Sliding ad. Included in Envo Magazine PRO - Documentation